Meet The Monkeys

Yelling Orangutans jsou kapela z pražských Vinohrad, která vychází ze zvuku americké a britské rockové scény.

První akordy společně zahráli Honza Mahdal (kytara, zpěv) a Jarda Hruška (kytara, zpěv) na konci devadesátých let. Po ukončení základní školy se jejich cesty rozešly, aby se opět náhodně střetly v roce 2018. První nahodilé schůzky daly vzniknout budoucímu repertoáru a zvuku kapely. V roce 2020 se k projektu přidal zkušený baskytarista Adam Lešikar a začal hon na bubeníka, který by dodal existujícím kytarovým riffům drive. Na jaře roku 2021 se jako poslední chybějící člen přidal Patrik Jonáš a už na podzim kapela stíhá odehrát první tři koncerty.

Na jaře 2022 vydává kapela první singl s názvem „Kick Off“ a začíná pravidelně koncertovat v pražských klubech a na hudebních festivalech.

Yelling Orangutans is a band based in Prague´s Vinohrady district. It´s sound is influenced by American and British rock scene.

First chords were played together in the late 90s by Honza Mahdal (guitar, vocals) and Jarda Hruška (guitar, vocals). After finishing primary school, their paths diverged, only to meet again by chance in 2018. At that time, there were few occasional sessions made and that’s when the foundations of the band’s current repertoire and sound were laid. In 2020, a very experienced musician and bassist Adam Lešikar joined the band. Then the hunt began for a drummer to add drive to the current guitar riffs. In spring of 2021, the last missing piece of the puzzle was found in the name of Patrik Jonáš and in the autumn of the same year the first three concerts were played.

In the spring of 2022 the band announced their first EP single „Kick Off“ and started performing regularly in Prague clubs and music festivals.

Members

Jan Mahdal

Lead Vocals, Guitar

Jarda Hruška

Vocals, Guitar

Adam Lešikar

Bass

Patrik Jonáš

Drums, Vocals